אחת... שתיים... שלוש..... בדרך לגירושין

אנו נישאים לבחירי ליבנו, חלקנו מביאים לעולם ילדים ואף רוכשים נכסים משותפים, אולם לצערנו, לא תמיד מערכת היחסים הנה הרמונית טובה ומאושרת ואנו נתקלים בקשיים אשר יוצרים פערים עמוקים ולעתים בלתי נסבלים בינינו לבין בן הזוג השני. לא פעם עוברת בראשנו המחשבה על סיום מערכת הנישואין, מחשבה שללא ספק מעלה בנו תהיות, חששות ופחדים רבים. יחד עם זאת, חשוב לדעת כי בעזרתם של אנשי מקצוע ניתן להפיג חששות ולהתגבר על קשיים ואף להצליח בהחלטתנו ובדרכנו לסיום הנישואין.

קבלת ההחלטה!

ההחלטה לסיים נישואין הנה החלטה לא פשוטה כלל. לעתים ההחלטה מתקבלת תוך שאנו מלאי תחושות תסכול וחששות והדבר נכון במיוחד כאשר ישנם ילדים. מלבד ההחלטה על סיום הנישואין, קבלת ההחלטה לפתיחת הליכים משפטיים גם כן אינה פשוטה כלל. עצם הגירושין בכלל ופתיחת הליך משפטי בפרט, יוצרת בלבול רב עקב המתח בין העובדה שמדובר באחד הנושאים הרגישים ביותר בחיינו מחד והדורש אסטרטגיה מתוכננת וברורה מאידך, אשר ראוי ותיערך על ידי עורך דין המומחה בתחום זה.

חשוב מאד, לפני שמבצעים צעד כלשהו, שכל אחד ישאל את עצמו האם האם היחסים אכן הגיעו למבוי סתום, האם לא ניתן לשקם את המערכת הזוגית בדרך כלשהי, למשל באמצעות טיפול זוגי והאם האופציה היחידה העומדת על הפרק היא גירושין. במידה והתשובה לשאלה האחרונה היא חיובית, הרי שהדרך הטובה והמומלצת ביותר, היא להגיע יחד להסכם גירושין, אשר יסדיר את כל העניינים הקשורים בפירוק התא המשפחתי וביניהם מזונות הילדים, חלוקת הרכוש, משמורת הילדים, הסדרי ראיה ועוד.

במידה וקיימת בינך לבין בן הזוג הסכמה עקרונית להתגרש, ניתן לפנות להליך של גישור, שמטרתו לגבש את ההסכם הטוב ביותר עבורכם ולמצוא את הפתרונות הספציפיים המתאימים לכם. אם אתם יודעים או אף מניחים כי בן הזוג לא ישתף פעולה בהליך של גישור  - לא יהיה מנוס מהליך משפטי.

 

פניה לעו"ד המומחה בתחום

כבר בשלב הראשוני רצוי להיוועץ בעורך דין המומחה בתחום ענייני המשפחה וגירושין אשר יבאר ויסביר לכם את מלוא זכויותיכם ואת המהלכים בהם יש לנקוט, כמו גם במקרים בהם צריך - עורך דין הוצאה לפועל אשר לפעמים מגיעים גם לסוגיה הזו. עורך דין המומחה בתחום, בקיא בסוג ההליכים ואופן ניהולם ורק הוא יכול לסייע לכם נאמנה בהצגת התמונה המלאה וללוות אתכם צעד אחר צעד. בפגישת ייעוץ עם עורך הדין יינתן מקום לניתוח מכלול השיקולים הנוגעים למקרה הפרטי שלכם, כדאיות ואופן פתיחת ההליך, האם כדאי להגיש בקשות ותביעות מסוימות, האם כדאי לבנות הסכם וכיו"ב.

*טיפ – בהליך גירושין, פעמים רבות ומתוך צורך ורצון טבעי לעזור, האנשים הקרובים אליכם (משפחה וחברים) ירגישו צורך עז לסייע לכם, לתן לכם עצות ולהביע את דעתם. רצוי וכדאי שלא להסתייע בעצות אלה – אמנם אלה נובעות מרצון טוב, אולם הן פעמים רבות אינן אובייקטיביות, ובעיקר לא מקצועיות. רק אדם הבקיא בתחום יוכל לכוון אתכם לדרך הנכונה ביותר עבורכם.

 

לאסוף....לאסוף....לאסוף....מסמכים

עם קבלת ההחלטה להתגרש, רצוי להתחיל לאסוף ולשמור מסמכים שיהיו רלוונטיים להליכים המשפטיים. מסמכים שרצוי להביא לפגישה ראשונית עם עורך הדין: אם ברשותכם נכסים – הביאו מסמך המעיד על רישום הזכות ביחס אליהם, הביאו מסמכים המעידים על רכוש שנרכש במהלך הנישואין (למשל מסמכים בגין קרנות פנסיה, קרנות השתלמות, חסכונות, זכויות סוציאליות ועוד). כמו כן רצוי להצטייד במסמכים המוכיחים הוצאות עבור המשפחה וביניהם הוצאות דיור (שכירות, מים, חשמל, ארנונה, וועד בית וכיו"ב) וכן הוצאות עבורכם ועבור ילדיכם (מזון, ביגוד, הנעלה, הוצאות חינוך, הוצאות רפואיות טלפונים ניידים וכיו"ב). כמו כן כדאי להביא עמכם כבר תדפיס חשבון בנק ואישורי יתרות בחשבון הבנק שלכם וכן הוכחה עבור שכרכם ושכר בן הזוג לתקופה של שנה הקודמת להגשת התביעה.

במסגרת הייעוץ, וודאי תקבלו הכוונה נוספת ביחס למסמכים שעליכם להביא בהתאם לנסיבות האישיות שלכם וסוג התביעה שתוגש עבורכם. אולם, איסוף מוקדם של מסמכים ושמירת קבלות תקל עליכם בהמשך!

*טיפ- כדאי ומומלץ לערוך תיעוד של אירועים שיכול ויהיו רלוונטיים לצורך התביעה וההליכים כולם.

*טיפ – היו דיסקרטיים! אם קיים בלבכם ספק ואפילו הקל שבקלים כי בן הזוג השני יקדים אתכם וייגש לבית הדין הרבני שם יפתח תביעת גירושין, רצוי ותמהרו להגיע לייעוץ משפטי על מנת להקדים את בן הזוג. חשוב לדעת כי הראשון שיגיש את תביעתו יקבע היכן יתנהלו ההליכים בעניינכם.

 

פנו לקבלת תמיכה רגשית ונפשית

פנייה לאיש מקצוע הי

נה חשובה והכרחית. אולם מעבר לה, הדרך לגירושין וההליכים המשפטיים הכרוכים בכך אינם פשוט כלל וכלל מהבחינה הרגשית. לכן, ועל מנת להקל עליכם מעט את הדרך, רצוי כי תפנו לקבלת עזרה, בנוסף לפנייה לעורך דין המומחה בתחום, למי שיכול לסייע לכם לעבור את התהליך הקשה מהפן הרגשי ואף להסתייע בעזרה מקצועית.

מאמר זה אינו מהווה תחליף לייעוץ מקצועי.

פנו אלינו על מנת שנעזור לכם צעד אחר צעד , יד ביד.

השארת תגובה